Pon. - Pt. 8.00-20.00
Sob. 9.00-15.00
   Niedz. 9.00-13.00

  ul. Władysława IV 59
II piętro, Gdynia

 

 

 

 

 

Densytometria

Densytometria to badanie gęstości kości. Jest to szybkie i mało skomplikowane badanie, dzięki któremu można ocenić stan kośćca. W badaniu wykorzystuje się minimalne dawki promieniowania X (1/10 średniej dawki promieniowania wykorzystywanego podczas RTG klatki piersiowej), dzięki któremu można określić stopień ubytku masy kostnej. Na podstawie badania można ocenić, ile gramów wapnia oraz innych minerałów znajduje się w danym segmencie kości. Im wyższa zawartość związków mineralnych, tym gęstsze kości. A im są gęstsze, tym silniejsze, i jednocześnie mniej podatne na złamania.

W przychodni Medyczna Gdynia badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym sprzęcie amerykańskiej firmy Norland – wysokiej klasy aparacie zapewniającym najniższą dawkę promieniowania dla pacjenta. Jest bardzo precyzyjnym i bezpiecznym narzędziem do diagnostyki gęstości kości.

BADANIE GĘSTOŚCI KOŚCI ZALECANE JEST:
    • kobietom powyżej 60. roku życia (jako badanie przesiewowe),
    • osobom w wieku 60 lat, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka osteoporozy,
    • u osób z niską masą ciała,
    • osobom, u których występują schorzenia związane z niewielką masą kostną lub utratą masy kostnej (np. po menopauzie, w chorobach nerek, w chorobach reumatycznych, z powodu niedoboru hormonów płciowych),
    • osobom z małą zawartością wapnia i witaminy D w diecie,
    • osobom po złamaniach kości nadgarstka, kręgosłupa lub biodra, które nie były związane z urazem,
    • pacjentom planującym zabieg wszczepienia endoprotezy
    • kobietom przyjmującym hormonalną terapię zastępczą lub w okresie menopauzalnym,
    • osobom uprawiającym mało aktywności fizycznej,
    • osobom palącym papierosy i nadużywającym alkohol,
    • pacjentom leczonym z powodu osteoporozy (jako monitoring skuteczności leczenia)

Densytometria jest prostym, szybkim, i co najważniejsze bezbolesnym badaniem (trwa około 15 minut). Osoba wykonująca densytometrię poprosi o przyjęcie wygodnej, leżącej pozycji na specjalnie przygotowanym stole. Należy wybrać względnie wygodną pozycję, gdyż przez kilka minut trzeba będzie w niej pozostać bez ruchu. Zgodnie z obecnymi standardami preferowane miejsca pomiaru to szyjka głowy kości udowej oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W przeciwieństwie do zwykłego prześwietlenia, do densytometrii nie trzeba się rozbierać, ale tylko wtedy, gdy ubranie nie ma żadnych elementów metalowych (guziki, suwaki, itp.). Na czas wykonywania badania zaleca się również zdjęcie biżuterii.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Zaleca się również odstęp 7 dni od wcześniejszego badania radiologicznego z użyciem środków kontrastujących.

Wynik badania omawiany jest przez wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem w badaniach osteoporozy i wydawany jest bezpośrednio po badaniu. W przypadku stwierdzenia osteoporozy istnieje możliwość skorzystania z konsultacji reumatologa, endokrynologa lub ortopedy.

Koszt badania densytometrycznego to 70 zł (płatność gotówką lub kartą). Nie jest wymagane skierowanie.

Przykładowe opisy badania:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

USG do badań ginekologicznych i położniczych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ECHO serca

 

Badanie echokardiograficzne jest obok EKG najważniejszym badaniem w pracy kardiologa i często kardiochirurga. Można je wielokrotnie powtarzać i co najważniejsze, nie daje ono skutków ubocznych.
Echokardiografia przezklatkowa jest całkowicie bezpieczna, ponieważ do zbadania pracy serca wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie mają szkodliwego wpływu na organizm.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- choroby aorty i wielkich naczyń,
- choroby osierdzia,
- niewydolność serca,
- po udarze mózgu lub przemijającym ataku niedokrwiennym,
- diagnostyka guzów serca

INNE WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- zapalenie wsierdzia,
- powikłania nadciśnienia tętniczego,
- patologiczne szmery nad sercem,
- patologie zastawkowe,
- wady strukturalne serca nabyte i wrodzone,
- przed zabiegiem kardiowersji,
- zatorowość płucna,
- powikłania po stosowaniu leków,
- omdlenia

PRZEBIEG BADANIA
Klasyczne echo serca przezklatkowe odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu.
Pacjent jest poproszony o rozebranie się od pasa w górę i położenie się na leżance na plecach. Lekarz nanosi na skórę żel, a następnie przykłada do ciała głowicę aparatu. Sprzęt do badania przesyła fale dźwiękowe oraz odbiera powracające echo. Dzięki temu na monitorze ukazuje się obraz serca, co pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Badanie trwa ok 20 minut i w jego trakcie nie wolno się ruszać.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Przed badaniem przezklatkowym echa serca nie obowiązują żadne specjalne przygotowania.
Warto jednak pokazać lekarzowi wykonującemu badanie wyniki co najmniej jednego poprzedniego badania serca, jeśli takie miały miejsce.
Najlepiej, aby było to ostatnie wykonane badanie, czyli „jak najświeższe”. Należy również poinformować o tym, czy kiedykolwiek miało się problemy z sercem. Takie informacje są istotne dla interpretacji wyników badania, które są wydawane bezpośrednio po badaniu.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań ECHOKARDIOGRAFII SERCA zajmują się:
- dr n.med. RAFAŁ GAŁĄSKA – specjalista kardiolog
- dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

 

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy, określany również angielskim skrótem ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring) jest popularnym badaniem w diagnostyce chorób serca.
Holter ciśnieniowy jest urządzeniem do całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Badanie polega na założeniu pacjentowi zestawu składającego się z mankietu zakładanego na ramię oraz z rejestratora przypinanego do paska. Automatyczny pomiar ciśnienia następuje co 15 min w ciągu dnia i co 30 min w ciągu nocy.
Wyniki są zapisywane w pamięci urządzenia, a później wczytywane do pamięci komputera i analizowane przez lekarza.

WSKAZANIA DO BADANIA:
- diagnostyka i kontrola nadciśnienia tętniczego krwi
- sprawdzenie skuteczności leczenia farmakologicznego
- diagnoza niedociśnienia
- ocena ciśnienia krwi w czasie wykonywania codziennych czynności
- eliminacja zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienie białego fartucha)

W czasie trwania badania należy prowadzić normalny tryb życia, wykonywać wszystkie codzienne czynności (oprócz nadmiernego wysiłku fizycznego). Podczas badania holterem ciśnieniowym należy prowadzić dzienniczek, w którym należy zapisywać pory posiłków, pory przyjmowania leków i ich nazwy, godziny zaśnięcia oraz obudzenia, inne zdarzenia które mogą mieć wpływ na ciśnienie tętnicze (np. stres, ruch)
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania holtera ciśnieniowego, jest to badanie całkowicie bezpieczne, bezbolesne.
Badanie to można powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb.
Holter ciśnieniowy można wykonywać u osób w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań przy użyciu HOLTERA CIŚNIENIOWEGO zajmuje się dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

Holter ekg

Badanie metodą Holtera ekg służy do oceny czynności elektrycznej serca.
Umożliwia  rejestrację  nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej (24 godz.)  rejestracji zapisu EKG nośniku pamięci.
Jest to badanie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia występowania zmian zaburzeń rytmu serca, podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego w trakcie badania pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności, łącznie z pracą zawodową. Należy również prowadzić dzienniczek w którym trzeba zapisywać czas posiłków, spacerów i innej aktywności. Jedynym utrudnieniem w czasie trwania badania może być fakt, iż nie wolno się kąpać, żeby nie zamoczyć elektrod.

WSKAZANIA DO BADANIA
- zaburzenia rytmu serca (szybka, nierówna praca, kołatanie, arytmia)
- blok serca (nieprawidłowo wolna praca)
- choroba niedokrwienna serca (np. po zawale)
- sprawdzenie pracy wszczepionego rozrusznika
- częste omdlenia i zasłabnięcia

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA I JEGO PRZEBIEG
Nie ma żadnych szczególnych przygotowań do badania. W celu wykonania badania na klatkę piersiową (w ściśle określonych miejscach) przykleja się elektrody. Wcześniej miejsca przyklejenia elektrod są odtłuszczone przez osobę zakładającą aparat. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić. Elektrody połączone są przewodami z urządzeniem rejestrującym, które wygląda jak niewielkie pudełko. Aparat umieszcza się na pasku tak, żeby pacjent nie odczuwał dyskomfortu z powodu noszenia urządzenia. Po upływie określonego czasu, pacjent przychodzi ponownie na wizytę w celu zdjęcia aparatu. Urządzenie samo dokonuje automatycznej oceny dobowego rytmu serca, jednak dokładna analiza wymaga weryfikacji kardiologa w oparciu o notatki sporządzone w dzienniczku przez pacjenta.

NA BADANIE ZWYKLE KIERUJE KARDIOLOG.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań przy użyciu HOLTERA EKG zajmuje się dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

 

 

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego

Biopsja gruczołu krokowego wykonywana jest mężczyzn w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia raka.
Zabieg polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Leczenie raka prostaty może być rozpoczęte jedynie w oparciu o wynik badania histopatologicznego (mikroskopowego). Nie ma innego badania, które może potwierdzić występowanie tego nowotworu.

W 2019r. Europejskie Towarzystwo Urologiczne zmieniło wytyczne dotyczące sposobu przeprowadzenia biopsji gruczołu krokowego. Rekomenduje się, aby biopsja gruczołu krokowego przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim nieprawidłowości ocenione w skali PI RADS.

Klasyczna biopsja prostaty wiąże się z wieloma ograniczeniami. Podstawowym z nich jest trudność w uwidocznieniu ognisk złośliwych. Około 70% z nich jest niewidocznych w badaniu usg.
Klasyczna biopsja prostaty pozostaje więc w większości przypadków tzw. biopsją systematyczną (mappingową) czyli losowym poszukiwaniem obszarów rozrostu złośliwego poprzez pobieranie wycinków (zwykle 10-12) z różnych miejsc gruczołu. Wiarygodność tak wykonanej biopsji pozostaje niewystarczająca. Ocenia się, że pierwotna biopsja pomija około 21-47% raków stercza.

Rozwiązaniem tego problemu jest wcześniejsza identyfikacja raka prostaty i zastąpienie biopsji systematycznej biopsją celowaną (fuzyjną biopsją prostaty), którą stosujemy.
Technika umożliwiająca nałożenie obrazów rezonansu magnetycznego, które dokładnie pokazują położenie raka, na badanie usg w czasie rzeczywistym.
Przebieg procedury jest z punktu widzenia pacjenta bardzo zbliżony do biopsji klasycznej. Pozwala jednak na znacznie precyzyjniejsze pobranie materiału z obszarów zmienionych, jednocześnie redukując liczbę „ślepych” wycinków.

Dr n. med Tomasz Drabarek wykonuje precyzyjne biopsje prostaty oparte na łączeniu obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i usg transrektalnego (TRUS) w czasie rzeczywistym.  Połączenie wysoce specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia pozwala na precyzyjne uwidocznienie zmiany.
Dysponujemy  technologią umożliwiającą przeprowadzenie zabiegu zarówno na drodze przezodbytniczej jak również przezkroczowej. Wszystkie biopsje wykonywane są w znieczuleniu.

 

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna to metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. Próg słyszenia  to najmniejszy spostrzegany poziom ciśnienia akustycznego dźwięku wyznaczony dla różnych częstotliwości. W czasie badania wyznaczany jest próg słyszalności przewodnictwa powietrznego  oraz kostnego.

WSKAZANIA DO BADANIA
- podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego,
- urazy głowy,
- zapalenie opon mózgowych,
- stwardnienie rozsiane,
- inne schorzenia mózgu jak np. guzy mózgu, tętniaki

PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA
- brak współpracy pacjenta (u małych dzieci, osoby z zaburzeniami natury psychicznej)

PRZEBIEG BADANIA
Badanie odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu. Pacjent zakłada na uszy słuchawki powietrzne, do ręki dostaje przycisk. Protetyk słuchu włącza dźwięki o różnych częstotliwościach oraz natężeniu (od najcichszego, stopniowo zwiększając puszczany ton). Pacjent sygnalizuje poprzez naciśnięcie przycisku, kiedy usłyszy pierwszy najcichszy dźwięk – odpowiedź ta zaznaczana jest na wykresie. Badanie wykonywane jest oddzielnie na każde ucho. Następnie zmienia się słuchawki powietrzne na słuchawki kostne, czynność jest powtarzana.
Badanie trwa ok. 10-15 minut.
Audiometria tonalna jest badaniem subiektywnym, bezbolesnym i nieinwazyjnym, przeprowadzanym przez wykwalifikowanych protetyków słuchu. Wykonanie audiometrii tonalnej umożliwia szybką i efektywną identyfikację poziomu słuchu, postawienie wczesnej diagnozy oraz podjęcie decyzji o wspomaganiu słuchu.
Wynik przedstawiony w formie wykresu (tzw. audiogramu), otrzymywany jest bezpośrednio po badaniu.

W naszej przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań audiometrii tonalnej zajmują się
- mgr inż. Magdalena Kosecka – protetyk słuchu
- mgr Kamila Rostkowska – protetyk słuchu
 


Tympanometria

Tympanometria, inaczej audiometria impedacyjna, to badanie sprawdzające ruchomość błony bębenkowej. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena kondycji ucha środkowego: sztywność układu kosteczek (przy występowaniu otosklerozy), obecność płynu w jamie bębenkowej (w przewlekłej niedrożności trąbki słuchowej lub stanach pozapalnych ucha środkowego).
Badanie można wykonywać u małych dzieci.

WSKAZANIA DO BADANIA
- niedosłuch różnego typu (przewodzeniowy, odbiorczy – ślimakowy, pozaślimakowy, ośrodkowy),
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
- płyn w jamie bębenkowej,
- niedrożność trąbki Eustachiusza,
- niedowład nerwu twarzowego

PRZEBIEG BADANIA
Przed wykonaniem typanometrii należy wcześniej wykonać badania otolaryngologiczne (oceniające drożność trąbki słuchowej) oraz audiometrię tonalną.
Typanometria polega na wprowadzeniu do ucha specjalnej sondy, która podłączona jest do typanometru. Urządzenie to generuje bodźce dźwiękowe i zmienia wartości ciśnienia za pomocą pompki, jednocześnie rejestrując odchylenia błony bębenkowej oraz mięśnia strzemiączkowego. W trakcie badania pacjent siedzi w bezruchu, nie powinien mówić,     ani przełykać ponieważ ma to wpływ na szczelność przewodu słuchowego.
Badanie jest bezbolesne, ale pacjent może odczuwać dyskomfort ze względu na zmiany ciśnienia oraz natężenia hałasu. Trwa ok 15 minut.
Wynik przedstawiony w formie wykresu (tzw. typanogram) otrzymywany jest bezpośrednio po badaniu.

W naszej przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań audiometrii tonalnej zajmują się
- mgr inż. Magdalena Kosecka – protetyk słuchu
- mgr Kamila Rostkowska – protetyk słuchu
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.