PRZYCHODNIA CZYNNA
PON-PT 8.00-19.00, SOB-ND 9.00-15.00
WIĘKSZOŚĆ LEKARZY PRZYJMUJE BEZ ZMIAN
MOŻLIWE TELEWIZYTY

  ul. Władysława IV 59
II piętro, Gdynia

Badania krwi

Pobranie krwi w Medycznej Gdyni daje możliwość wykonania ponad 2000 rodzajów badań analitycznych (z krwi oraz moczu) oraz możliwość wykonania badań posiewowych, histopatologicznych, cytologicznych i wielu innych.

Przygotowania do badania:
- badanie najlepiej wykonać w godzinach porannych,
- na większość badań pacjent powinien przyjść na czczo (ale niektóre mogą być wykonywane po posiłku – o szczegóły zawsze warto zapytać w punkcie pobrań lub w rejestracji),
- przed badaniem pacjent powinien wypić szklankę wody niegazowanej,
- jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe najlepiej skonsultować z lekarzem, czy nie będą wpływać na wyniki badań

Wyniki badań laboratoryjnych wykonanych w przychodni Medyczna Gdynia dostępne są online, bądź na miejscu.
Większość wyników badań dostępna jest jeszcze tego samego dnia.
Badania można wykonać bez skierowania.

 

 

 

Densytometria

Densytometria to badanie gęstości kości. Jest to szybkie i mało skomplikowane badanie, dzięki któremu można ocenić stan kośćca. W badaniu wykorzystuje się minimalne dawki promieniowania X (1/10 średniej dawki promieniowania wykorzystywanego podczas RTG klatki piersiowej), dzięki któremu można określić stopień ubytku masy kostnej. Na podstawie badania można ocenić, ile gramów wapnia oraz innych minerałów znajduje się w danym segmencie kości. Im wyższa zawartość związków mineralnych, tym gęstsze kości. A im są gęstsze, tym silniejsze, i jednocześnie mniej podatne na złamania.

W przychodni Medyczna Gdynia badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym sprzęcie amerykańskiej firmy Norland – wysokiej klasy aparacie zapewniającym najniższą dawkę promieniowania dla pacjenta. Jest bardzo precyzyjnym i bezpiecznym narzędziem do diagnostyki gęstości kości.

BADANIE GĘSTOŚCI KOŚCI ZALECANE JEST:
    • kobietom powyżej 60. roku życia (jako badanie przesiewowe),
    • osobom w wieku 60 lat, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka osteoporozy,
    • u osób z niską masą ciała,
    • osobom, u których występują schorzenia związane z niewielką masą kostną lub utratą masy kostnej (np. po menopauzie, w chorobach nerek, w chorobach reumatycznych, z powodu niedoboru hormonów płciowych),
    • osobom z małą zawartością wapnia i witaminy D w diecie,
    • osobom po złamaniach kości nadgarstka, kręgosłupa lub biodra, które nie były związane z urazem,
    • pacjentom planującym zabieg wszczepienia endoprotezy
    • kobietom przyjmującym hormonalną terapię zastępczą lub w okresie menopauzalnym,
    • osobom uprawiającym mało aktywności fizycznej,
    • osobom palącym papierosy i nadużywającym alkohol,
    • pacjentom leczonym z powodu osteoporozy (jako monitoring skuteczności leczenia)

Densytometria jest prostym, szybkim, i co najważniejsze bezbolesnym badaniem (trwa około 15 minut). Osoba wykonująca densytometrię poprosi o przyjęcie wygodnej, leżącej pozycji na specjalnie przygotowanym stole. Należy wybrać względnie wygodną pozycję, gdyż przez kilka minut trzeba będzie w niej pozostać bez ruchu. Zgodnie z obecnymi standardami preferowane miejsca pomiaru to szyjka głowy kości udowej oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W przeciwieństwie do zwykłego prześwietlenia, do densytometrii nie trzeba się rozbierać, ale tylko wtedy, gdy ubranie nie ma żadnych elementów metalowych (guziki, suwaki, itp.). Na czas wykonywania badania zaleca się również zdjęcie biżuterii.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Zaleca się również odstęp 7 dni od wcześniejszego badania radiologicznego z użyciem środków kontrastujących.

Wynik badania omawiany jest przez wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem w badaniach osteoporozy i wydawany jest bezpośrednio po badaniu. W przypadku stwierdzenia osteoporozy istnieje możliwość skorzystania z konsultacji reumatologa, endokrynologa lub ortopedy.

Koszt badania densytometrycznego to 110 zł (płatność gotówką lub kartą). Nie jest wymagane skierowanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

USG ginekologiczne i położnicze

Badanie usg jest podstawową metodą diagnostyczną w ginekologii i położnictwie. Do zobrazowania narządów wewnętrznych wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o bezpiecznym dla człowieka natężeniu.
W przychodni „Medyczna Gdynia” oferujemy Państwu badania USG nowoczesnym, wysokiej jakości aparatem Voluson S6.

Aparat Voluson S6 został stworzony przede wszystkim do badań prenatalnych, położniczych i ginekologicznych.
W aparacie wykorzystane zostały najnowsze technologie z zaawansowanym cyfrowym układem formowania wiązki ultradźwiękowej, oraz technologii RAW DATA, która umożliwia zapis danych obrazowych zaraz po digitalizacji. Pozwala to na wykonanie najwyższej jakości badań. Główne cechy aparatu Voluson S6:
- doskonała jakość obrazów 2D i 3D zoptymalizowanych pod kątem ich wyrazistości,
- dostęp do anatomicznych struktur naczyniowych dzięki zaawansowanej technice kolorowego Dopplera,
- niezwykle realistyczny obraz anatomiczny, dzięki technologii HDliveTM podczas obrazowania 3D/4D
- dopochwowa głowica dostarcza znakomitej jakości obraz podczas badań ginekologicznych 2D oraz płodu.
Aparat Voluson S6 ponadto posiada monitor o wysokiej jakości obrazu, dorównującej standardom sprzętu klinicznego, co sprawia, że nie ma on sobie równych w badaniach diagnostyki ultrasonograficznej wśród aparatów tej klasy.

WSKAZANIA DO BADANIE USG GINEKOLOGICZNEGO PRZEZ POWŁOKI BRZUSZNE:
- kontrolnie na każdej wizycie u ginekologa,
- stosowane w diagnostyce prenatalnej
WSKAZANIA DO BADANIA USG GINEKOLOGICZNEGO DOPOCHWOWEGO:
- nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych,
- bóle podbrzusza,
- zaburzenia miesiączkowania,
- niepłodność (ustalenie przyczyny),
- podejrzenie wad budowy narządu rodnego,
- podejrzenie zmian w obrębie jajników (torbiele, mięśniaki)

PRZEBIEG BADANIA:
Badanie usg ginekologiczne wykonywane jest za pomocą specjalnych sond podłączonych do aparatu USG. Pacjentka leży na kozetce na plecach. W przypadku badania przez powłoki brzuszne należy odsłonić brzuch, lekarz najpierw nakłada na skórę żel a następnie przykłada sondę do dolnych części brzucha.
W przypadku badania dopochwowego (transwaginalnego) sonda zabezpieczana jest specjalną osłonką i wprowadzana do pochwy pacjentki. Pacjentka w trakcie badania leży na plecach z delikatnie ugiętymi nogami w kolanach.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Do badania usg ginekologicznego przez powłoki brzuszne wymagane jest niewielkie przygotowanie. Pacjentka powinna mieć maksymalnie wypełniony pęcherz, w tym celu na godzinę przed badaniem powinna wypić ok 1 – 1,5 litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu.
Do badania usg ginekologicznego transwaginalnego (dopochwowego) nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie, pęcherz nie powinien być wypełniony.
Na każde badanie należy przynieść poprzednie wyniki badań (jeśli były wcześniej wykonywane).
Badanie trwa ok 15 minut. Wynik w postaci opisu i załączonych zdjęć usg wydawany bezpośrednio na wizycie.

 

 

 

 

 

USG prenatalne

USG prenatalne ciąży jest badaniem zupełnie bezpiecznym zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dzięki ultradźwiękom o odpowiedniej częstotliwości można uzyskać obraz płodu oraz jego narządów wewnętrznych. USG prenatalne to bardzo dokładne badanie, które pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo.
Odpowiednio wczesne wykrycie wady rozwojowej daje możliwość poszerzenia diagnostyki i włączenia odpowiedniej terapii już w okresie płodowym lub tuż po urodzeniu się dziecka. Takie działanie w dużym stopniu może poprawić stan zdrowia oraz perspektywy rozwoju dziecka w przyszłości.
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych u każdej kobiety w ciąży bez względu na wiek.

Pierwsze USG prenatalne kobieta powinna wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz sprawdza pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe dziecka, wymiary i kształt poszczególnych organów płodu, pracę serca dziecka, długość kości udowych, łożysko, płyn owodniowy i pępowinę. Dzięki temu badaniu można stwierdzić takie choroby genetyczne u płodu, jak zespół Edwardsa, zespół Turnera, zespół Downa, a także wady wrodzone serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi, karłowatość. Wówczas za pomocą ultrasonografu przyszła mama dowiaduje się, czy występują wady płodu, w jakim wieku jest ciąża, czy płód jest żywy, a także w przypadku ciąży wielopłodowej oceniana jest ilość łożysk i worków owodniowych czyli kosmówkowość i owodniowość. To wszystko ma ogromne znaczenie dla dalszej diagnostyki i postępowania w ciąży.

Drugie USG prenatalne kobieta powinna wykonać pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. Podczas tego USG można określić położenie łożyska, a także można dokładnie zbadać każda część ciała płodu, jego wielkość oraz ilość wód płodowych. Możliwe jest z mierzenie szyjki macicy, a nawet zobaczenie zarysów twarzy dziecka.

Trzecie USG prenatalne powinno być wykonane pomiędzy 30, a 32 tygodniem ciąży. Wtedy lekarz ocenia wagę płodu i jego wielkość. W dalszym ciągu ocenia ilość wód płodowych, ocenia łożysko, a także ocenia przepływ krwi do łożyska i płodu.

W przychodni Medyczna Gdynia oferujemy Państwu badania USG prenatalne na nowoczesnym, wysokiej jakości aparacie Voluson S6.

PRZEBIEG BADANIA:
USG prenatalne nie wymaga rozbierania się, ponieważ wykonuje się je przez powłoki brzuszne – wystarczy odsłonić brzuch. W niektórych przypadkach jednak lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu badania przez pochwę.
Pacjentka kładzie się na leżance, ginekolog głowicą ultrasonografu „jeździ” po brzuchu (jest to całkowicie bezbolesne), a w tym samym czasie pacjentka i lekarz widzą obraz dziecka na monitorze. Ginekolog ocenia konkretne parametry i na bieżąco informuje kobietę o ich prawidłowości.
Wyniki USG prenatalnego przyszła mama otrzymuje w formie opisu i zdjęć bezpośrednio po badaniu. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

W przychodni Medyczna Gdynia badanie przeprowadzane jest przez doświadczonego specjalistę ginekologa dr Katarzynę Hytry.

 

 

 

 

 

 

 

 

USG piersi

Usg piersi to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane za pomocą ultradźwięków, pozwalające na ocenę budowy piersi, przewodów mlecznych i tkanki łącznej oraz wykrycie nieprawidłowości w obrębie tego narządu.
W przychodni „Medyczna Gdynia” oferujemy Państwu badanie usg piersi nowoczesnym, wysokiej jakości aparatem Voluson S6.

WSKAZANIA DO BADANIA USG PIERSI:
Zalecane jest wykonywanie usg piersi kontrolnie raz w roku u kobiet w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Po 40 roku życia zalecane w pierwszej kolejności jest wykonanie mammografii. Dodatkowo usg piersi wskazane jest w przypadku:
- jakichkolwiek zmian wykrytych podczas samobadania piersi
- wycieku z brodawki
- bólu piersi niewiadomego pochodzenia
- jako uzupełnienie mammografii
- przed biopsją piersi
- u kobiet należących do grupy ryzyka raka piersi – u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA2

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Badanie usg piersi nie wymaga przygotowania od pacjentki. Zaleca się je wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. W późniejszym czasie piersi mogą być obrzmiałe, co może wpłynąć na jakość badania.

PRZEBIEG BADANIA:
Do badanie usg piersi pacjentka kładzie się na kozetce na plecach, podkładając rękę pod głowę. Na piersi oraz okolicę pachy nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Lekarz przykłada specjalną sondę i przesuwa po całym obszarze badania. Obraz ukazuje się na ekranie monitora.
Badanie trwa ok 15 minut. Jest bezbolesne, nieinwazyjne a jego wynik otrzymywany jest od razu na wizycie.

W przychodni „Medyczna Gdynia” badanie usg piersi przeprowadzane jest przez radiologa z doświadczeniem na oddziałach onkologicznych dr Olgę Przychodzeń-Łapę.

 

 

 

 

USG tarczycy

USG tarczycy to badanie wykonywane u pacjentów z podejrzeniem chorób tarczycy.
USG tarczycy to prosta, szybka i nieinwazyjna metoda obrazowania tego gruczołu. Pozwala ocenić kształt, wielkość, położenie i strukturę narządu, a także określić czy obecne są torbiele, guzki lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania fizykalnego.

USG tarczycy powinno się wykonywać profilaktycznie raz na 3 lata lub raz na rok w przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, a także w przypadku obciążeń genetycznych.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Do badania usg tarczycy nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Warto mieć ze sobą wyniki innych badań tarczycy, np. poprzednie usg, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy. Badanie jest szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego może być wykonywane również u kobiet w ciąży i u dzieci.

PRZEBIEG BADANIA:
W trakcie badania pacjent leży z lekko odchyloną głową. Szyja musi być odsłonięta, wszystkie ozdoby (łańcuszki) muszą być wcześniej zdjęte. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przykłada odpowiednią sondę. Obraz ukazuje się na ekranie monitora.  
Badanie trwa ok 10 minut. Wynik ma postać opisu z dołączonymi zdjęciami ultrasonograficznymi.

W przychodni „Medyczna Gdynia” badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym, wysokiej jakości aparacie VOLUSON s6 przez  radiologa z doświadczeniem na oddziałach onkologicznych dr Olgę Przychodzeń-Łapę.

 

 

 

 

 

 

 

 

USG jąder

Badanie usg jąder to jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych za pomocą ultradźwięków, pozwalające na ocenę różnych nieprawidłowości w obszarze jąder, najądrzy i całej moszny. Warto je wykonywać regularnie, ponieważ dzięki temu można uchronić się przed wieloma chorobami lub poznać przyczyny bólu i dyskomfortu.
W przychodni „Medyczna Gdynia” oferujemy państwu badania usg jąder nowoczesnym, wysokiej jakości aparatem Voluson S6.

WSKAZANIA DO BADANIA USG JĄDER:
Każda zmiana wyglądu jąder (guzy, powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie) i ból w ich obrębie jest wskazaniem do wykonania badania usg. Dodatkowe wskazania do badania to:
- diagnostyka niepłodności,
- urazy jąder,
- diagnostyka żylaków powrózka nasiennego,
- podejrzenie nowotworu jądra
- podejrzenie przepukliny mosznowej
- wnętrostwo – ustalenie położenia jąder
- krwiak, ropień lub wodniak jądra,
- niedorozwój jądra,
- stan zapalny jądra lub najądrza

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Do badania usg jąder nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować lekarza jeśli występuje silny ból jąder lub moszny. Może to utrudnić przeprowadzenie badania. Ważne jest, żeby mieć ze sobą wyniki wcześniejszych badań (jeśli były wykonywane).

PRZEBIEG BADANIA:
Podczas badania pacjent leży na plecach. Lekarz nanosi specjalny żel na mosznę poprawiający jakość obrazu i przykłada specjalną sondę aparatu, którą przesuwa po narządach badanego. Obraz ukazuje się na ekranie monitora.
Zdarza się, że pacjent jest poproszony o wstanie i wówczas wykonuje się tzw. próbę Valsavy, która polega na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu (w celu zdiagnozowania pierwszego stopnia żylaków powrózka nasiennego). 
Badanie trwa ok 15 minut, wynik omawiany i wydawany jest do razu na wizycie.

 

 

 

 

 

USG jamy brzusznej

Usg jamy brzusznej jest badaniem pozwalającym ocenić stan narządów jamy brzusznej za pomocą ultradźwięków. Usg jamy brzusznej powinno obejmować wątrobę, trzustkę, śledzionę, nerki, nadnercza, pęcherz moczowy a także narządy miednicy mniejszej, czyli macicę i jajniki u kobiet i prostatę u mężczyzn.
W przychodni „Medyczna Gdynia” oferujemy Państwu badanie usg jamy brzusznej nowoczesnym, wysokiej jakości aparatem Voluson s6.

WSKAZANIA DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ:
Usg jamy brzusznej wykonuje się u pacjentów mających dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Powinno się wykonywać gdy istnieją podejrzenia ostrego zapalenia trzustki, w przypadku krwawień z odcinków układu pokarmowego, napadów kolki nerkowej. Usg jamy brzusznej ważne przy diagnozie żółtaczki. Należy wykonać w przypadku powiększenia obwodu brzucha bez znanej przyczyny.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Do badania usg jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować. Kilka dni przed badaniem należy spożywać lekkostrawne posiłki. Dzień przed badaniem należy unikać produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów (np. napoje gazowane, otręby, warzywa strączkowe). Na badanie należy przyjść na czczo (minimum 8 godzin), pozwala to na większą widoczność struktur narządów wewnętrznych. Badanie wykonuje się z wypełnionym pęcherzem, więc godzinę przed wizytą należy wypić co najmniej litr wody niegazowanej. Przed badaniem nie należy również palić papierosów, ponieważ dym papierosowy zniekształca obraz narządów.

PRZEBIEG BADANIA:
Pacjent kładzie się na leżankę na plecach, musi odsłonić brzuch. Lekarz nakłada na okolicę badaną specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych, po czym przykłada sondę i przesuwa w różnych kierunkach. W trakcie badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji lub chwilowe wstrzymanie oddechu.
Badanie trwa ok 20 minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wynik jest otrzymywany od razu na wizycie.

W przychodni „Medyczna Gdynia” badanie usg piersi przeprowadzane jest przez radiologa z doświadczeniem na oddziałach onkologicznych dr Olgę Przychodzeń-Łapę.

 

 

 

USG bioderek u niemowląt

Badanie usg bioderek to ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych wykonywane u niemowląt w pierwszych tygodniach życia. Pozwala na ocenę wewnętrznej struktury biodra, kości udowej oraz jej kieszeni. Badanie umożliwia wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości – dysplazji lub wad wrodzonych. Jest to badanie szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne.

WSKAZANIA DO BADANIA USG BIODEREK:
Usg bioderek dziecka powinno być przeprowadzone trzy razy:
- pierwsze badanie usg bioderek wykonywane jest zaraz po urodzeniu przez neonatologa,
- następne należy wykonać między 6 a 16 tygodniem życia,
- trzecie badanie powinno się powtórzyć kiedy dziecko zacznie samodzielnie chodzić
Ostateczną częstość wizyt ustala lekarz. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości – wizyty mogą odbywać się częściej.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Do badania nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie. Warto dziecku założyć ubranie, które łatwo zdjąć, ponieważ trzeba dziecko rozebrać od pasa w dół i zdjąć pieluszkę.

PRZEBIEG BADANIA:
Dziecko leży na boku z podkulonymi nóżkami, lekarz smaruje biodro specjalnym żelem, następnie przykłada głowicę do biodra pod różnymi kątami. Tą samą procedurę wykonuje na drugim biodrze. Rodzic często jest proszony o przytrzymanie dziecka, żeby się nie poruszyło. Druga część badania odbywa się kiedy dziecko leży na plecach, lekarz podczas badania wykonuje ruchy nóżkami dziecka.

Usg bioderek trwa ok 10 minut a wynik można poznać od razu na wizycie.

W „Medycznej Gdyni” badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym aparacie usg przez  doświadczonego ortopedę dr n.med. Pawła Króla.

 

 

 

 

 

ECHO serca

Badanie echokardiograficzne jest obok EKG najważniejszym badaniem w pracy kardiologa i często kardiochirurga. Można je wielokrotnie powtarzać i co najważniejsze, nie daje ono skutków ubocznych.
Echokardiografia przezklatkowa jest całkowicie bezpieczna, ponieważ do zbadania pracy serca wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie mają szkodliwego wpływu na organizm.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- choroby aorty i wielkich naczyń,
- choroby osierdzia,
- niewydolność serca,
- po udarze mózgu lub przemijającym ataku niedokrwiennym,
- diagnostyka guzów serca

INNE WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- zapalenie wsierdzia,
- powikłania nadciśnienia tętniczego,
- patologiczne szmery nad sercem,
- patologie zastawkowe,
- wady strukturalne serca nabyte i wrodzone,
- przed zabiegiem kardiowersji,
- zatorowość płucna,
- powikłania po stosowaniu leków,
- omdlenia

PRZEBIEG BADANIA
Klasyczne echo serca przezklatkowe odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu.
Pacjent jest poproszony o rozebranie się od pasa w górę i położenie się na leżance na plecach. Lekarz nanosi na skórę żel, a następnie przykłada do ciała głowicę aparatu. Sprzęt do badania przesyła fale dźwiękowe oraz odbiera powracające echo. Dzięki temu na monitorze ukazuje się obraz serca, co pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Badanie trwa ok 20 minut i w jego trakcie nie wolno się ruszać.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Przed badaniem przezklatkowym echa serca nie obowiązują żadne specjalne przygotowania.
Warto jednak pokazać lekarzowi wykonującemu badanie wyniki co najmniej jednego poprzedniego badania serca, jeśli takie miały miejsce.
Najlepiej, aby było to ostatnie wykonane badanie, czyli „jak najświeższe”. Należy również poinformować o tym, czy kiedykolwiek miało się problemy z sercem. Takie informacje są istotne dla interpretacji wyników badania, które są wydawane bezpośrednio po badaniu.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań ECHOKARDIOGRAFII SERCA zajmują się:
- dr n.med. RAFAŁ GAŁĄSKA – specjalista kardiolog
- dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

 

 

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy, określany również angielskim skrótem ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring) jest popularnym badaniem w diagnostyce chorób serca.
Holter ciśnieniowy jest urządzeniem do całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Badanie polega na założeniu pacjentowi zestawu składającego się z mankietu zakładanego na ramię oraz z rejestratora przypinanego do paska. Automatyczny pomiar ciśnienia następuje co 15 min w ciągu dnia i co 30 min w ciągu nocy.
Wyniki są zapisywane w pamięci urządzenia, a później wczytywane do pamięci komputera i analizowane przez lekarza.

WSKAZANIA DO BADANIA:
- diagnostyka i kontrola nadciśnienia tętniczego krwi
- sprawdzenie skuteczności leczenia farmakologicznego
- diagnoza niedociśnienia
- ocena ciśnienia krwi w czasie wykonywania codziennych czynności
- eliminacja zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienie białego fartucha)

W czasie trwania badania należy prowadzić normalny tryb życia, wykonywać wszystkie codzienne czynności (oprócz nadmiernego wysiłku fizycznego). Podczas badania holterem ciśnieniowym należy prowadzić dzienniczek, w którym należy zapisywać pory posiłków, pory przyjmowania leków i ich nazwy, godziny zaśnięcia oraz obudzenia, inne zdarzenia które mogą mieć wpływ na ciśnienie tętnicze (np. stres, ruch)
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania holtera ciśnieniowego, jest to badanie całkowicie bezpieczne, bezbolesne.
Badanie to można powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb.
Holter ciśnieniowy można wykonywać u osób w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań HOLTERA CIŚNIENIOWEGO zajmują się:
- dr n.med. RAFAŁ GAŁĄSKA – specjalista kardiolog
- dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

 

 

Holter ekg

Badanie metodą Holtera ekg służy do oceny czynności elektrycznej serca.
Umożliwia  rejestrację  nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej (24 godz.)  rejestracji zapisu EKG nośniku pamięci.
Jest to badanie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia występowania zmian zaburzeń rytmu serca, podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego w trakcie badania pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności, łącznie z pracą zawodową. Należy również prowadzić dzienniczek w którym trzeba zapisywać czas posiłków, spacerów i innej aktywności. Jedynym utrudnieniem w czasie trwania badania może być fakt, iż nie wolno się kąpać, żeby nie zamoczyć elektrod.

WSKAZANIA DO BADANIA
- zaburzenia rytmu serca (szybka, nierówna praca, kołatanie, arytmia)
- blok serca (nieprawidłowo wolna praca)
- choroba niedokrwienna serca (np. po zawale)
- sprawdzenie pracy wszczepionego rozrusznika
- częste omdlenia i zasłabnięcia

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA I JEGO PRZEBIEG
Nie ma żadnych szczególnych przygotowań do badania. W celu wykonania badania na klatkę piersiową (w ściśle określonych miejscach) przykleja się elektrody. Wcześniej miejsca przyklejenia elektrod są odtłuszczone przez osobę zakładającą aparat. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić. Elektrody połączone są przewodami z urządzeniem rejestrującym, które wygląda jak niewielkie pudełko. Aparat umieszcza się na pasku tak, żeby pacjent nie odczuwał dyskomfortu z powodu noszenia urządzenia. Po upływie określonego czasu, pacjent przychodzi ponownie na wizytę w celu zdjęcia aparatu. Urządzenie samo dokonuje automatycznej oceny dobowego rytmu serca, jednak dokładna analiza wymaga weryfikacji kardiologa w oparciu o notatki sporządzone w dzienniczku przez pacjenta.

NA BADANIE ZWYKLE KIERUJE KARDIOLOG.

W naszej Przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań HOLTERA EKG zajmują się:
- dr n.med. RAFAŁ GAŁĄSKA – specjalista kardiolog
- dr n.med. CEZARY OSTROWSKI – specjalista kardiolog

 

 

 

 

 

 

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego

Biopsja gruczołu krokowego wykonywana jest mężczyzn w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia raka.
Zabieg polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Leczenie raka prostaty może być rozpoczęte jedynie w oparciu o wynik badania histopatologicznego (mikroskopowego). Nie ma innego badania, które może potwierdzić występowanie tego nowotworu.

W 2019r. Europejskie Towarzystwo Urologiczne zmieniło wytyczne dotyczące sposobu przeprowadzenia biopsji gruczołu krokowego. Rekomenduje się, aby biopsja gruczołu krokowego przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim nieprawidłowości ocenione w skali PI RADS.

Klasyczna biopsja prostaty wiąże się z wieloma ograniczeniami. Podstawowym z nich jest trudność w uwidocznieniu ognisk złośliwych. Około 70% z nich jest niewidocznych w badaniu usg.
Klasyczna biopsja prostaty pozostaje więc w większości przypadków tzw. biopsją systematyczną (mappingową) czyli losowym poszukiwaniem obszarów rozrostu złośliwego poprzez pobieranie wycinków (zwykle 10-12) z różnych miejsc gruczołu. Wiarygodność tak wykonanej biopsji pozostaje niewystarczająca. Ocenia się, że pierwotna biopsja pomija około 21-47% raków stercza.

Rozwiązaniem tego problemu jest wcześniejsza identyfikacja raka prostaty i zastąpienie biopsji systematycznej biopsją celowaną (fuzyjną biopsją prostaty), którą stosujemy.
Technika umożliwiająca nałożenie obrazów rezonansu magnetycznego, które dokładnie pokazują położenie raka, na badanie usg w czasie rzeczywistym.
Przebieg procedury jest z punktu widzenia pacjenta bardzo zbliżony do biopsji klasycznej. Pozwala jednak na znacznie precyzyjniejsze pobranie materiału z obszarów zmienionych, jednocześnie redukując liczbę „ślepych” wycinków.

Dr n. med Tomasz Drabarek wykonuje precyzyjne biopsje prostaty oparte na łączeniu obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i usg transrektalnego (TRUS) w czasie rzeczywistym.  Połączenie wysoce specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia pozwala na precyzyjne uwidocznienie zmiany.
Dysponujemy  technologią umożliwiającą przeprowadzenie zabiegu zarówno na drodze przezodbytniczej jak również przezkroczowej. Wszystkie biopsje wykonywane są w znieczuleniu.

 

 

 

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna to metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. Próg słyszenia  to najmniejszy spostrzegany poziom ciśnienia akustycznego dźwięku wyznaczony dla różnych częstotliwości. W czasie badania wyznaczany jest próg słyszalności przewodnictwa powietrznego  oraz kostnego.

WSKAZANIA DO BADANIA
- podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego,
- urazy głowy,
- zapalenie opon mózgowych,
- stwardnienie rozsiane,
- inne schorzenia mózgu jak np. guzy mózgu, tętniaki

PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA
- brak współpracy pacjenta (u małych dzieci, osoby z zaburzeniami natury psychicznej)

PRZEBIEG BADANIA
Badanie odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu. Pacjent zakłada na uszy słuchawki powietrzne, do ręki dostaje przycisk. Protetyk słuchu włącza dźwięki o różnych częstotliwościach oraz natężeniu (od najcichszego, stopniowo zwiększając puszczany ton). Pacjent sygnalizuje poprzez naciśnięcie przycisku, kiedy usłyszy pierwszy najcichszy dźwięk – odpowiedź ta zaznaczana jest na wykresie. Badanie wykonywane jest oddzielnie na każde ucho. Następnie zmienia się słuchawki powietrzne na słuchawki kostne, czynność jest powtarzana.
Badanie trwa ok. 10-15 minut.
Audiometria tonalna jest badaniem subiektywnym, bezbolesnym i nieinwazyjnym, przeprowadzanym przez wykwalifikowanych protetyków słuchu. Wykonanie audiometrii tonalnej umożliwia szybką i efektywną identyfikację poziomu słuchu, postawienie wczesnej diagnozy oraz podjęcie decyzji o wspomaganiu słuchu.
Wynik przedstawiony w formie wykresu (tzw. audiogramu), otrzymywany jest bezpośrednio po badaniu.

W naszej przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań audiometrii tonalnej zajmują się
- mgr inż. Magdalena Kosecka – protetyk słuchu
- mgr Kamila Rostkowska – protetyk słuchu
 


Tympanometria

Tympanometria, inaczej audiometria impedacyjna, to badanie sprawdzające ruchomość błony bębenkowej. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena kondycji ucha środkowego: sztywność układu kosteczek (przy występowaniu otosklerozy), obecność płynu w jamie bębenkowej (w przewlekłej niedrożności trąbki słuchowej lub stanach pozapalnych ucha środkowego).
Badanie można wykonywać u małych dzieci.

WSKAZANIA DO BADANIA
- niedosłuch różnego typu (przewodzeniowy, odbiorczy – ślimakowy, pozaślimakowy, ośrodkowy),
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
- płyn w jamie bębenkowej,
- niedrożność trąbki Eustachiusza,
- niedowład nerwu twarzowego

PRZEBIEG BADANIA
Przed wykonaniem typanometrii należy wcześniej wykonać badania otolaryngologiczne (oceniające drożność trąbki słuchowej) oraz audiometrię tonalną.
Typanometria polega na wprowadzeniu do ucha specjalnej sondy, która podłączona jest do typanometru. Urządzenie to generuje bodźce dźwiękowe i zmienia wartości ciśnienia za pomocą pompki, jednocześnie rejestrując odchylenia błony bębenkowej oraz mięśnia strzemiączkowego. W trakcie badania pacjent siedzi w bezruchu, nie powinien mówić,     ani przełykać ponieważ ma to wpływ na szczelność przewodu słuchowego.
Badanie jest bezbolesne, ale pacjent może odczuwać dyskomfort ze względu na zmiany ciśnienia oraz natężenia hałasu. Trwa ok 15 minut.
Wynik przedstawiony w formie wykresu (tzw. typanogram) otrzymywany jest bezpośrednio po badaniu.

W naszej przychodni „Medyczna Gdynia” przeprowadzaniem badań audiometrii tonalnej zajmują się
- mgr inż. Magdalena Kosecka – protetyk słuchu
- mgr Kamila Rostkowska – protetyk słuchu
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabiegi dermatologiczne

- zabiegi kriochirurgii
- zabiegi elektrokoagulacji

 

 

 

 

Zabiegi chirurgiczne

Drobne zabiegi chirurgiczne:
- usunięcie włókniaka, kaszaka, tłuszczaka,
- wycięcie zmiany barwnikowej,
- wycięcie brodawki,
- chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia

 

 

Zabiegi urologiczne

- operacja stulejki
- zabiegi krótkiego wędzidełka

 

 

 

Zabiegi ortopedyczne

- ostrzykiwanie stawu osoczem bogatopłytkowym

 

 

 

 

Zabiegi ginekologiczne

- kolposkopia, kolposkopia z wycinkiem
- usuwanie polipów z szyjki macicy
- pobieranie wycinku ze sromu
- wycięcie zmiany na sromie
- zakładanie/wymiana wkładki wewnątrzmacicznej (zwykłej, hormonalnej)

 

 

 

 

 

 

Zabiegi neurologiczne

- iniekcje dostawowe

 

 

 

 

Zabiegi laryngologiczne

- płukanie zatok metodą Proetza
- płukanie uszu
- koagulacja chemiczna naczyń przegrody nosa - przy krwawieniach
- usunięcie ciała obcego z nosa, ucha,gardła w znieczuleniu miejscowym
- toaleta ucha zewnętrznego i środkowego w przypadkach przewlekłych zapaleń
- zabieg Politzera - przedmuchiwanie trąbek słuchowych
- wycięcie zmian skórnych w tkance podskórnej z okolicy twarzy, szyi oraz dekoltu
- podcięcie wędzidełka języka w znieczuleniu miejscowym
- wycięcie zmian w obszarze jamy ustnej i wargi
- nacięcie ropnia okołomigdałowego
- przednia tamponada nosa przy krwotoku

 

 

 

Presoterapia

Presoterapia to pneumatyczny masaż uciskowy, działający na układ limfatyczny oraz krwionośny.
Zabieg polega umieszczeniu pacjenta w specjalnym kombinezonie stopniowo napełnianym powietrzem, co powoduje ucisk na poszczególne części ciała.
 
Działanie presoterapii:
- natlenienie i odżywienie skóry, pobudzenie układu limfatycznego i krążeniowego,
- usuwanie zatrzymanej wody w organizmie,
- eliminacja toksyn tworzących cellulit,
- wyrównanie cyrkulacji krwi,
- natlenienie, odżywienie i ujędrnienie skóry,
- tonizacja tkanek,
- regeneracja organizmu po wysiłku fizycznym,
- wspomaga eliminacje odpadów metabolicznych 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOKSYNA BOTULINOWA - BOTOX


Botox to najskuteczniejszy zabieg medycyny estetycznej wykorzystywany na zmarszczki mimiczne.

Wstrzykiwanie botoksu pomaga w mało inwazyjny sposób wygładzić, ale nie usunąć, istniejące zmarszczki mimiczne, tj.: kurze łapki, zmarszczki na czole i tzw. zmarszczkę lwią między brwiami.

Botox wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za jej tworzenie się. Powoduje to działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz wygląda naturalnie.
Aby dobrać optymalną częstotliwość wykonania zabiegu, zaleca się konsultację z profesjonalistą – lekarzem medycyny estetycznej. Będzie on mógł wtedy określić stan skóry oraz jej indywidualne potrzeby związane z zabiegiem wstrzyknięcia botoksu.

W przychodni Medyczna Gdynia wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez lekarzy specjalistów, poprzedzone konsultacją medyczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAWILŻANIE UST KWASEM HIALURONOWYM

Kwas hialuronowy to polisacharyd występujący naturalnie w ludzkiej skórze. Charakteryzuje się wyjątkową chłonnością i odpowiada za wiązanie wody. Chroni on skórę przed wysychaniem i wiotczeniem, a także zwalcza wolne rodniki, przez które komórki obumierają, co powoduje efekt starzenia.

Stanowi również barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi: silnym promieniowaniem słonecznym, niską temperaturą czy porywistym wiatrem. Kwas hialuronowy to substancja całkowicie bezpieczna i naturalna, ponieważ jest fizjologiczna, biozgodna i w pełni biodegradowalna.

Gdy masz problemy z suchymi, spierzchniętymi ustami, jeśli straciły jędrność, kolor i kontur a wokół nich pojawiły się zmarszczki warto skorzystać z zabiegu nawilżania ust.
Dzięki zabiegowi można uzyskać nie tylko efekt długotrwałego nawilżenia, ale również odmłodzenia ust przez poprawę konturu oraz zlikwidowanie drobnych zmarszczek, na przykład zmarszczek palacza.

Podczas zabiegu nawilżania ust w Medycznej Gdyni stosuje się nowoczesny preparat Restylane kysse, który wstrzykiwany jest w czerwień wargową z wykorzystaniem bardzo cienkiej igły albo kaniuli. Zabieg jest bardzo komfortowy, poprzedzony znieczuleniem miejscowym.
Zabieg ma długotrwałe działanie, pomagając w rewitalizacji skóry.

Efekty widoczne są aż kilkanaście miesięcy. Nie wiąże się także z żadnymi ograniczeniami i po jego wykonaniu pacjentka może powrócić do codziennej aktywności.

W przychodni Medyczna Gdynia wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są przez lekarzy specjalistów, poprzedzone konsultacją medyczną.
 

 

 

 

MODELOWANIE I POWIĘKSZANIE UST KWASEM HIALURONOWYM

Jeśli uważasz, że masz zbyt wąskie, małe czy niesymetryczne usta lub usta o słabo zaznaczanym konturze, również otoczone zmarszczkami, możesz skorzystać z zabiegu modelowania i powiększenia ust.

Naturalne powiększanie ust możliwe jest do zastosowania w przypadku większości pacjentów.
Podczas zabiegu modelowania i powiększania ust w Medycznej Gdyni stosowane są preparaty bazujące na usieciowanym kwasie hialuronowym spełniającym najwyższe wymogi dotyczące bezpieczeństwa.
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie należy zażywać aspiryny i stosować leków przeciwzapalnych na około 3 dni przed zabiegiem.
W dniu zabiegu powinno się unikać intensywnego nagrzewania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż z ust.
Preparat kwasu hialuronowego jest wstrzykiwany przez lekarza w skórę właściwą przy pomocy ampułko-strzykawki i bardzo cienkiej igły.

Dzięki temu, że zabieg prowadzony jest z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, jego efekty są naturalne, a sam zabieg jest bezpieczny. Efekty utrzymują się ok 12 - 15 miesięcy.

W przychodni Medyczna Gdynia wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są przez lekarzy specjalistów, poprzedzone konsultacją medyczną.

 

.

 

 

 

 

 

 

WYPEŁNIANIE BRUZD NOSOWO - WARGOWYCH

Bruzda nosowo-wargowa rozciąga się od górno-bocznej części skrzydełka nosa ku dołowi w kierunku kącika ust. Jest ona wynikiem starzenia się środkowej części twarzy i powstaje w wyniku redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej i w konsekwencji rozluźnienia skóry. Wraz z wiekiem działanie siły grawitacji i innych czynników starzenia powoduje stopniową utratę młodzieńczych rysów twarzy.
Można je zauważyć nawet już około 30 roku życia, lecz dzięki wypełnianiu kwasem hialuronowym - substancją naturalnie występującą w skórze, możemy skutecznie uporać się z tym problemem. Preparat z kwasem hialuronowym doskonale wypełnia ubytki i zmarszczki oraz dodatkowo znacznie podnosi poziom nawilżenia i elastyczności skóry.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się bruzda nosowo-wargowa. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry wzdłuż przebiegu bruzdy. Można też wykonać za pomocą kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia specjalną elastyczną kaniulą. Podawane jest zazwyczaj od 0,5 ml do 1,5 ml preparatu na każdą bruzdę nosowo-wargową, w zależności od jej wielkości i głębokości. Po zakończeniu iniekcji preparat jest odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Skóra w miejscu poddanym terapii może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni.

Efekt widoczny jest natychmiast i utrzymuje się zwykle około 12 – 15 miesięcy. Zabieg można wykonać ponownie gdy zauważymy, że skóra wraca do poprzedniego stanu.

W przychodni Medyczna Gdynia wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są przez lekarzy specjalistów. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją medyczną.